Olejki eteryczne - sposoby stosowania

Naturalne olejki eteryczne, przez nas sprzedawane, są ekstraktami roślin otrzymywanymi głównie na drodze destylacji wodnej kwiatów, nasion, liści bądź korzeni. Zawartość olejku w roślinach jest bardzo różna, od części promila do kilku procent. Dlatego też i ceny olejków są bardzo różne. Na przykład żeby otrzymać 1 kg olejku różanego, trzeba zebrać 3,5 tony (!) płatków róży.

Jakość olejków określają międzynarodowe normy czystości ISO (Intematinal Standard Organisation). Producenci dostarczający nam swoje olejki gwarantują ich zgodność z normą ISO.

Wiele z naszych olejków wykorzystywanych jest w przemyśle spożywczym (olejki cytrynowe i przyprawowe) są więc atestowane.

Wspólną właściwością olejków eterycznych jest ich działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Parując tworzą one otoczkę wokół rośliny chroniąc ją przed bakteriami i grzybami.

Otoczmy się i my aurą roślin.

 

ODŚWIEŻANIE I DEZYNFEKCJA POWIETRZA W POKOJU

Jest kilka metod rozpylania olejków w pomieszczeniach. Polecamy lampki aromatyczne, w których źródłem ciepła jest świeca ogrzewająca wodę z olejkiem. Jest to też więc rodzaj nawilżacza powietrza. Można tez skorzystać z mechanicznego rozpylacza dodając olejek do wody (dodanie alkoholu izopropylowego sprawia, że olejek lepiej rozpuszcza się w wodzie).
Proponujemy wypróbować następujące olejki: bergamotowy, cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i sosnowy. I wybrać ten, który najlepiej odpowiada nastrojowi.

ODŚWIEŻANIE POWIETRZA W SAMOCHODZIE

Lekką tkaninę pokropić kilkoma kroplami olejku i powiesić u wylotu wentylacyjnego samochodu. Bazylia lub mięta pieprzowa pobudzają czujność w czasie długiej jazdy, a olejki cytrusowe odświeżają powietrze.

INHALACJE

Są one skuteczne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Można do tego celu stosować lampkę aromatyczną bądź termos z gorącą wodą. W tym celu należy dodać do wody 5-10 kropli olejku, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 5-10 minut.
Inhalacje mogą też być stosowane w podróży. Wystarczy skropić husteczkę kilkoma kroplami olejku i w dowolnym momencie po przyłożeniu do nosa wykonać kilka glębokich oddechów.
Najskuteczniejszymi są tu olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty.

KĄPIELE

Nie ma nic bardziej skutecznego na stres, jak kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego. Kąpiel taka pobudza krąienie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność. Polecamy tutaj olejki: sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy.

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY

Podczas masażu olejki łatwo przenikają przez skórę dostając się do krwi, a z nią do wszystkich narządów wewnętrznych. Pobudzają krążenie powodując lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Działają na nią regenerująco nadając elestyczność i połysk.
Wybór olejku jest sprawą indywidualną. Olejek powinien dawać miłe wrażenie zapachowe, działa wtedy relaksująco.
Z powodu dużego stężenia olejków, do masażu używa się oleju nośnikowego, w którym rozpuszcza się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Olejem nośnikowym może być: olej sojowy, słonecznikowy (rzadziej), migdałowy, sezamowy, a nawet oliwa (mimo silnego zapachu).

  • do tłustej skóry można stosować olejek cedrowy, jałowcowy i cytrynowy.
  • do suchej skóry olejek rumiankowy, geranium, lawendowy, neroli.
  • stany zapalne skóry łagodzi masaż z olejkiem cyprysu, fenkułu, pelargonii, jałowca.
  • dla złagodzenia trądziku i zmian na skórze stosuje się olejek z jałowca, rumianku, cedru, eukaliptusa, lawendy.

Szerszą informację na temat masażu i olejków eterycznych mogą Państwo znaleźć w "Wielkiej Księdze Ziół" Lesley Bremnes.

WŁASNE PERFUMY

Perfumy są 15-25% roztworami olejków eterycznych w czystym spirytusie. Woda toaletowa zawiera 12-15% olejków zmieszanych z 50% alkoholem. Alkohol utrwala zapach olejku.

 

Państwa wyobraźni pozostawiamy wybór kompozycji zapachowej własnych perfum.